Hammarbys bandylag. Vi gissar att det finns en och annan hockeyspelare på bilden. Bild i Hammarbyiten 19/1969. Ur Hammarbys arkiv.


KLASS 1

IK Göta440021-18
Nacka SK22006-14
IFK Stockholm22007-34
Hammarby11006-22
IF S:t Erik31026-72
Djurgårdens IF31023-62
IF Linnéa20021-60
AIK20023-150
Tranebergs IF30034-160
Vintervädret den här säsongen var miserabelt och serien, nu nio lag, kunde ej fullföljas. Hammarby blev fyra med sin enda match, och åkte ut direkt i SM-spelet.
  Detta år tog Södertälje SK upp hockey och i sin femte match någonsin vann laget SM. AIK gjorde comeback i hockeyrinken. Den stympade serien gällde även Stockholms-DM
  Södertälje SK hade spelat en lyckad första hockeymatch och bjöd ner Södermannagatans tigrar till Kringelbyn för att spela den första hockeymatchen någonsin i staden Södertälje. Resultat? Givet, Hammarby seger med 3-2. Datumet för denna historiska händelse var den 8 mars år 1925.
  I förbundets kassabok noteras fem klubbar som står i skuld; Djurgården, IFK Stockholm, Hammarby, Kronobergs IK och Mariebergs IK.
  Det handlar inte om några svindlande summor, mellan 10 och 25 kronor.
  Ett år senare har samtliga klubbar betalat sina skulder, utom Hammarby som gått från -10 kr till -20 kronor...
  Ishockeyförbundets samlade kapital vid den här tiden uppgick till drygt 400 riksdaler.


Matcher

Klass 1

250204 (Stadion)
Hammarby-Traneberg 6-2 (4-1, 2-1)
1-0, 2-0, 3-0, 3-1, 4-1 samt 2-1 i andra
Domare: Broddby
Om matchen: En bra match som startade i högt tempo där Hammarby var överlägset. I andra halvlek lugnade spelet ner sig något


SM

250311 (2:a omg, Stadion)
Hammarby-Göta 2-8 (0-1, 2-3, 0-4)
1 per: 0-1 2 Birger Holmqvist
2 per: 1-1 2 Erik Pettersson, 1-2 4 Gunnar Galin (Birger Holmqvist), 1-3 10 Gustaf ”Lulle” Johansson (Birger Holmqvist), 1-4 10 Gunnar Galin (Birger Holmqvist), 2-4 15 Erik Larsson
3 per: 2-5 Birger Holmqvist (Gustaf Johansson), 2-6 Gunnar Galin, 2-7 Birger Holmqvist, 2-8 Einar ”Stor-Klas” Svensson
Utv, Hammarby: Karl-Arthur Bergström 4 utvisningar, okänd Hammarbyare Göta: Knatten 2, Einar Svensson
Domare: Lundstedt
Publik: 20 ”civila” och ett hundratal skridskoentusiaster
Om matchen: Svensk hockeys bästa match hittills påstods efter den här drabbningen. Så hetsande och snabbspelad att man inte kände av de 10 minusgraderna. Göta var betydligt bättre än Hammarby även om laget var bra. Bäst i Hammarby var Karl-Arthur Bergström


Träningsmatch

250308
Södertälje SK-Hammarby 2-3
Mål: okända
Om matchen: Hammarby blev inbjudet att träningsspela i Södertälje, för övrigt den första ishockeymatchen som spelades i staden. Det var dessutom Sportklubbens andra ishockeymatch över huvud taget. Södertäljespelarna överraskade med snabb skridskoåkning som gästerna inte riktigt hann med i. Hammarby gjorde dock fler mål


Spelartruppen

Målvakter:
Adolf Andersson (Adgert)
Backar:
Gösta ”Pegge” Nilsson
Erik ”Polarn” Pettersson
Forwards:
Samuel ”Sampo” Bengtsson
Karl-Arthur Bergström
Erik ”Burret” Larsson
Cark ”Calle Köwitz” Söderqvist

Nyförvärv:
Adolf Andersson (Adgert), mv
Samuel ”Sampo” Bengtsson, f
Spelarförluster:
Kurt ”Kurre” Ekroth, mv
Tor Larsson, f


1924/25



Samuel ”Sampo” Bengtsson, här i fotbollslaget.